אנחת רווחה נשמעה היום לא רק במשרדי החברות הנוגעות בדבר, אלא בכל רחבי וול סטריט נוכח החלטתו של השופט ריצ'ארד לאון בבית המשפט הפדרלי האזורי בוושינגטון הבירה, לאשר את  עסקת המיזוג הענקית בין AT&T, שבבעלותה גם דירקטיוי (DirecTV), לטיים וורנר, המוערכת ב-86 מיליארד דולר, חרף התנגדות המחלקה למניעת מונופול במשרד המשפטים.


הרבה תוכן לספקית טלוויזיה לשלוט בוהממשל טען במשפט, שנמשך שישה שבועות, שבעלותה של AT&T על דירקטיוי, שלה 20 מיליון מנויים, תהפוך רבת-עוצמה מדי אם תאוחד עם טיים וורנר, שבבעלותה ערוצי הספורט של טרנר וחדשות CNN. כוח שכזה יאפשר לחברה להעלות את המחירים ליריבות בתחום הטלוויזיה בתשלום והסטרימינג באינטרנט.

AT&T השיבה לטענות כי העסקה עומדת בתנאי החוק, והציעה מראש להפנות כל מחלוקת עם יריבות בתחום הטלוויזיה בתשלום לבוררות, ואף התחייבה שלא לחסום תוכן בזמן תהליך הבוררות. בתילת המשפט טענו הצדדים לעסקה כי מדובר באכיפה בררנית על רקע פוליטי, בשל איבתו הידועה של הנשיא לרשת CNN, המהווה חלק חשוב בעסקה. השופט לאון דחה את בקשת AT&T לקבל לידיה את התקשורות של הבית הלבן בנושא, ולכן לא העלתה החברה את הטיעון הפוליטי במשפט.

פסיקה של השופט לטובת משרד המשפטים לא רק היתה חוסמת את העסקה, אלא היתה משגרת צמרמורות במורד עמוד השדרה הקולקטיבי של וול סטריט, היות שלמרות ניסיונות של משרד המשפטים לשכנע שלא כך הדבר, פסיקה כזו היתה נתפשת כסימן רע לעסקאות של "מיזוג אנכי", שבו חברה גדולה קונה ספקית גדולה שלה.


בקרוב ב-NBC: כל (או רוב) הקלאסיקות של פוקס המאה ה-21חברת קומקאסט (הבעלים של NBC), המתכננת הצעה לבצע רכישה במזומן בלבד של רוב נכסי פוקס המאה ה-21, כבר הודיעה שתעשה זאת רק אם ביהמ"ש יאשר את עסקת AT&T  - וכעת הדרך פנויה. שני מיזוגים אנכיים אחרים שיוכלו אף הם להמשיך הם תוכניתה של חברת ביטוח הבריאות סיגנה לרכוש את אקספרס סקריפטס הולדינגס תמורת 53 מיליארד דולר, ותוכנית של מתחרתה CVS להתמזג עם אטנה תמורת 69 מיליארד דולר.

עם זאת, בכיר ביחידת האנטי-מונופול של משרד המשפטים די יצא מגדרו כדי לשכנע משקיעים לא לקפוץ למסקנות לגבי עמדת המשרד באשר למיזוגים אנכיים. "רוב העסקאות המוצעות ייטיבו עם הצרכנים, או יהיו נייטראליות בהשפעתן", אמר מקאן דלרהים, עוזר שר השפטים למניעת מונופולים (Anti-trust).

You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת